Helbiz: Blockchain Tabanlı Araç Kiralama Platformu
Blockchain teknolojisi günümüz yüzyılın en önemli teknolojilerinden biri olarak karşımıza çıkıyor. Baktığımızda bu teknoloji başta sağlık ve alışveriş gibi sektörlerde kullanılırken yine birçok sektörde de kullanılmaya başlanmıştır. Blockchain teknolojisi entegre edilen plaform hem şeffaf bir yapı hem de güvenilir bir yapı sunmaktadır.

Bu yazımda sizlere Blockchain tabanlı olarak karşımıza çıkan bir proje olan Helbiz platformundan bahsedeceğim. Helbiz platformu ilginç aynı zamanda önemli yapısı ile dikkatleri üzerine çekmektedir. Helbiz platformu hakkında detaylı bilgiyi resmi Helbiz web sitesine bağlanarak öğrenebilirsiniz.

Helbiz Nedir ve Nasıl Çalışır?


Helbiz platformu araç, motosiklet, bisiklet gibi araçları uygun fiyata kiralamak ve ödüllendirici yapısı ile karşımıza çıkan bir platform olarak biliniyor. Blockchain tabanlı olması nedeniyle hem şeffaf hem de güvenilir bir yapısı yer alıyor.


Bu platformda araç sahibi, kiracı ve hizmet sağlayıcıları yer alıyor. Bu platform kolay kullanımı ve anlaşılır yapısı ile dikkat çekiyor. Helbiz mobilite sistem sayesinde araç kiralama işlemleri oldukça basit bir hal almaktadır.

Peki Helbiz platformu nasıl çalışıyor? Bu platform oldukça kolay bir şekilde ve 5 adımda çalışma göstermektedir. İlk adımda araç kiralamak isteyen kişi Helbiz mobil platforma giriyor ve araç ara kısmından yakınındaki kiralık araçları görebiliyor.

İkinci adımda ise kimlik doğrulama işlemi yapılmaktadır. Burada hem araç kiralamak isteyen kişi hem de araç sahibi bu işlemi gerçekleştirmektedir.

Üçüncü adıma gelecek olursak burada araç kiralamak isteyen ile araç sahibi arasında şartlar görüşülür. Bu adımda araç kiralama ücreti, araç kira süresi ve kira süresinde geçerli olan sigorta poliçesi gibi gibi şartlar görüşülür ve bu şartlar bir akıllı sözleşme oluşturulur.

Dördüncü adımda ise anlaşma sağlandıktan sonra araç kiralayan kişinin araca uzaktan kontrol erişimi sağlanır. Son aşama ise ödeme aşaması olarak karşımıza çıkıyor. Ödeme anlaşma sağlandıktan sonra kişinin cüzdanından kesilir ve seyahat sonrasında ise araç sahibinin cüzdanına aktarılır.

Ayrıca Helbiz platformunun gizlilik ve güvenlik politikası sayesinde kişilerin kimlikleri güvenli bir şekilde saklanmaktadır.

Helbiz Yol Haritası


Helbiz Takımı
Helbiz ICO ve Token Bilgileri


Helbiz platformunda ödeme işlemlerini sağlamak için Helbiz token üretimi yapılmıştır. Ayrıca bu tokenler başka kripto paralara da dönüştürülebilecektir.


 • Token ismi: Helbiz coin
 • Token sembolü: HBZ
 • Token tipi: Erc-20
 • Toplam üretilen token sayısı: 1 000 000 000 HBZ
 • Satış için sunulan token sayısı: 520 000 000 HBZ
 • Ön satış 26 Ocak ile 14 Şubat arasında yapılmış ve başarılı bir şekilde tamamlanmıştır.
 • Ön satış döneminde 1 ETH değeri 8000 HBZ olarak belirlenmiştir.
 • ICO dönemi 15 Şubat tarihinde başlamış ve bugün sona erecektir. 
 • ICO döneminde 1 ETH değeri 6000 HBZ olarak belirlenmiştir.
 • Softcap: 5000 ETH
 • Hardcap: 62 500 ETH

Sonuç olarak Helbiz platformu araç kiralama konusunda önemli bir platforma imza atacaktır. Sizde bu projenin bir parçası olmak için ICO'ya katılabilirsiniz. Daha detaylı bilgiyi ise aşağıda verdiğim linklerden ulaşabilirsiniz. 

Helbiz İletişim Bilgileri