Mainnet Ağı (Ana Ağ) ve Testnet Ağı Nedir? Neden Test Ağları Kullanılır?

 Ana ağ, bir blok zinciri protokolünün ne zaman tamamen geliştirildiğini ve dağıtıldığını tanımlamak için kullanılan terimdir; bu, kripto para birimi işlemlerinin yayınlandığı, doğrulandığı ve dağıtılmış bir defter teknolojisine (blockchain) kaydedildiği anlamına gelir. 

Ana ağ ağlarının aksine, testnet terimi, bir blok zinciri protokolünün veya ağının henüz tam kapasiteyle çalışmadığını ve çalışmadığını tanımlar. Bir test ağı, programcılar ve geliştiriciler tarafından, sistemin güvenli ve ana ağın başlatılması için hazır olduğundan emin olmadan önce bir blok zinciri ağının tüm yönlerini ve özelliklerini test etmek ve sorunları gidermek için kullanılır.

Başka bir deyişle, bir test ağı yalnızca bir blok zinciri projesi için çalışan bir prototip olarak bulunurken, bir ana ağ, kullanıcıların kripto para birimi işlemlerini (veya dağıtılmış bir deftere kaydedilen herhangi bir dijital veriyi) gönderip alması için tamamen geliştirilmiş bir blok zinciri platformudur. . 

Testnet Nedir? 


Adından da anlaşılacağı gibi, bir test ağı, geliştiricilerin ana ağı tehlikeye atmaktan endişe etmeden yeni özellikleri adım adım ilerletebilecekleri ayrı bir blok zinciridir.

Canlı bir blok zincirine yeni ürünler veya araçlar eklemek risklerle dolu olabilir ve önce çok sayıda senaryo altında agresif bir şekilde test edilmedikçe çok büyük sonuçlar doğurabilir. En kötü senaryoda, bilgisayar korsanlarının yararlanabileceği ve insanların para kaybetmesine neden olabilecek güvenlik açıkları ortaya çıkabilir.

Bir test ağı kullanımdayken, geliştiriciler hataları yakından takip edecekler. Ayrıca, yapıcı geri bildirim almak için bazı kullanıcıları blok zincirini denemeye davet edebilirler.

Bir özellik bir test ağında denendikten sonra, ana ağda tanıtılmaya devam edebilir. Ancak, merkezi olmayan ağlar söz konusu olduğunda, ekosistem üyelerine önce oy kullanma fırsatı verilmesi gerekebilir.

Test ağları ayrıca, insanların herhangi bir sonuç hakkında endişelenmeden kripto para birimleriyle denemeler yapmasına ve yeni şeyler denemesine olanak tanıyan değerli bir simülasyon aracı sağlayabilir.