EtherDelta Borsası Kullanımı Nasıldır?


Merhaba arkadaşlar bu yazımda size EtherDelta borsasının kullanımı hakkında detaylı bir anlatım yapacağım. Öncelikle EtherDelta borsası aslında çok yavaş ve neredeyse hiçbir kullanıcının beğenmediği bir borsadır. Ancak bu borsayı zorunlu nedenlerden dolayı kullanmak zorundayız. Bilindiği gibi icodunyasi.com olarak sizlere günlük olarak airdrop kampanyaları sunuyoruz. Bu kampanyalarından elde edilen tokenlerin hepsi neredeyse EtherDelta borsasına giriş yapıyor.

Öncelikle siteye girince çok karmaşık bir ekran karşımıza çıksa da aslında kullanımı oldukça basittir. Sadece belli başlı noktalara dikkat etmek gerekiyor.

EtherDelta Hesap Nasıl Açılır?


EtherDelta sitesine buraya tıklayarak gidebilirsiniz. Öncelikle sitede kayıt işlemi herhangi bir mail ya  da şifre ile olmamaktadır. Bu borsanın web sitesine girdikten sonra yeni hesap açmak için ilk olarak "Select account" kısmına tıklıyoruz. Daha sonra ise karşınıza çıkan ekrandan "New account" seçeneğine basıyoruz ve buradan size otomatik olarak bir hesap açılmaktadır. Burada açılan hesabın adresini ve private key yani özel anahtarını kaybetmeyin. 1 numara ETH adresiniz ve 2 numara private keyinizdir.
EtherDelta Hesap Nasıl İmport Edilir?


EtherDelta sitesinde dilerseniz sahip olduğunuz bir Erc-20 uyumlu ETH adresinizi de import yani yükleyebilirsiniz. Bunun için ise önce yine "Select account" kısmından sonra "İmport account" kısmına tıklıyoruz. Daha sonra ise karşınıza resimdeki gibi bir sayfa çıkacak ve buraya gerekli bilgileri yazıyoruz ve "İmport account" butonuna basıyoruz ve hesabımız yükleniyor.

EtherDelta GAS Ücreti Nasıl Ayarlanır?


Arkadaşlar EtherDelta borsasında yapılan işlemlerin hızını ayarlamak için GAS ücretini ayarlamak gerekiyor. GAS ücreti işlemin ne hızlı gerçekleşeceğini belirtir. GAS ücretini ayarlamak için hesabımıza tıkladıktan sonra "Gas prince" kısmına tıkladıktan sonra 2. resimdeki gibi bir sayfa açılacaktır. Buraya 8 ile 21 arasında bir değer girmenizi öneririm. Eğer işlemin daha hızlı olmasını isterseniz 21 üzerinde bir değer girebilirsiniz. Ne kadar çok Gas değeri girerseniz kesinti o kadar çok olmaktadır.EtherDelta Deposit İşlemi Nasıl Yapılır?


EtherDelta üzerinde yapılan her işlem için fee ücreti alınmaktadır. Fee ücreti olarak ise her işlem için borsa tarafından 0.002 ETH kesilmektedir. Bu yüzden Erc-20 uyumlu MyEtherWallet hesabınızda bir miktar ETH olması gerekiyor.


EtherDelta hesabınıza MyEtherWallet üzerindeki tokenleri transfer etmek için resimdeki gibi "Tokens" kısmına tıklayarak listeden transfer etmek istediğiniz tokeni seçiyorsunuz.
Transfer etmek istediğimiz token örneğin Monetha olsun ve listeden Monetha'yı seçiyoruz. Siz hangi tokeni deposit etmek istiyorsanız onu seçin.

Daha sonrasında ise resimdeki gibi MTN kısmının altındaki kutucuğa kaç adet transfer etmek istediğinizi yazıyor ve yanındaki "Deposit" butonuna basıyorsunuz.


Bu işlemi de yaptıktan sonra tokenlerin gelmesi Gas değerine göre değiyor. Biraz sabırlı olmak gerekiyor.


EtherDelta Alış-Satış İşlemi Nasıl Yapılır?

Tokenler geldikten sonra alış satış işlemi nasıl yapılır bundan bahsedelim. Kırmızı ile gösterilen değerler satış emirlerinin olduğu kısımdır. Yeşil ile gösterilen kısım ise alış emirlerini göstermektedir. Hemen satış yapmak isterseniz alış emrindeki en yüksek değeri seçmeniz gerekiyor. Hemen alış yapmak isterseniz ise satış emrindeki en düşük değeri seçmeniz lazımdır. Ancak eğer siz başka bir değerden satış yapmak istiyorsanız "New order" kısmından "Sell" kısmına tıklayarak "Amount to sell" kısmına kaç adet satacağınızı "prince" kısmına hangi fiyattan satacağınızı yazmanız gerekmektedir. Daha sonra ise "Sell" diyerek satışı gerçekleştirebilirsiniz.
Sell tuşuna bastıktan sonra aşağıdaki gibi bir kısım çıkacaktır. Örneğin 10000 MTH tokeni 1 tanesi 0.000178900 üzerinden satarsak 1.789 ETH almış oluruz. Bu arada Fee (MTH) kutucuğunun altındaki 30 değeri ise kaç adet kesinti olacağını göstermektedir. Satış yaptığınız token mikarına göre bu token değişmektedir. Son olarak ise işlemi tamamlamak için aşağıdaki resimdeki Sell kısmına tıklamanız yeterli olacaktır.


EtherDelta Withdraw Nasıl Yapılır?


Token satış işlemini yaptıktan sonra 5-10 dakika arasında Ethereumunuz resimdeki EtherDelta kısmında gözükecektir. Daha sonra ise resimdeki gibi gerekli Ethereum değerini girerek çekim yapabilirsiniz.

EtherDelta Transfer İşlemi Nasıl Yapılır?


Transfer işlemi hem Deposit hem de Withdraw kısmından farklıdır. Bu yüzden eğer başka bir hesaba ETH ya da token transfer etmek istiyorsanız. Öncelikle resimdeki gibi transfer sekmesine tıklıyoruz. Daha sonra ise eğer token transfer etmek istiyorsak tokenin altındaki "Amount" kısmına ne kadar token göndereceğimizi yazıyoruz. Ancak ETH transfer etmek istiyorsanız bu kez ETH altındaki "Amount" kısmına ne kadar ETH göndereceğimizi yazıyoruz. Son olarak ise "Address" kısmına token adresini ya da ETH adresinizi gerekli yerlere yazarak "Transfer" butonuna tıklıyorsunuz.


Genel anlamda EtherDelta borsasında hesap oluşturma, hesap import etme, deposit, withdraw, transfer, alış ve satış yapma işlemleri böyledir. Eğer aklınıza takılan soru olursa yorumlarda belirtebilirsiniz.