CUBE: Özerk Araç Güvenlik Platformu


Merhaba değerli İCO severler... Bugün bu yazımda siz değerli arkadaşlara yeni bir projeden bahsetmek istiyorum. Bilindiği gibi kripto para dünyasında her geçen gün yeni bir proje ortaya çıkıyor. Bugün anlatacağım proje oldukça ilgi çekici ve güzel olduğunu söylemek istiyorum. Projemizin ismi başlıktan da anlayacağınız gibi CUBE... Detaylara geçmeden önce CUBE projesi hakkında ki detaylı bilgi edinmek istiyorsanız resmi web sitelerine gidebilirsiniz.

CUBE Nedir?


Cube projesi özerk araçlar için blockchain güvencesiyle oluşturulmuş bir güvenlik platformu olarak karşımıza çıkıyor. Tabi ki de araç güvenliğini sağlamak çok kolay olmasa da projenin blockchain alt yapısına sahip olması güvenliğin yüksek seviyede olduğunun önemli bir göstergesidir. Ayrıca özerk mobil ağları güvenli hale getirmek için bu proje yine blockchain alt yapısını tercih ediyor.

Günümüzde herhangi bir aracın içerisinde binlerce yazılım mevcuttur. Hatta günden güne kullanılan yazılım sayısı daha fazla artış sağlamaktadır. Bakıldığında arabaların kendi kendine sürüş işlemini yapabilmesi için bir yazılım ağı kullanılması gerekiyor. Bu yazılım ağında ise trafik bilgisi, navigasyon bilgileri gibi çeşitli verilerin kontrol edilmesi lazımdır.Bu karmaşanın içinde özerk araç olarak nitelendirdiğimiz araçların dış saldırıya uğrama ihtimalinde artış olacağı kesindir. Başta virus gibi çeşitli saldırılar sonucunda büyük riskler ortaya çıkabilmektedir. İşte bu sorunların üstesinden gelebilmek için CUBE projesi ortaya çıkmıştır. Proje önemli çalışmalar yapmaktadır ve özerk araç güvenliği için güzel bir yol izlemektedir.

CUBE Katmanları Nelerdir?

Yazımın başında da belirttiğim gibi özerk araç güvenliğini sağlamak için bu proje blockchain alt yapısını kullanıyor. Tabi ki de özerk araç güvenliği ile blockchain teknolojisinin birbiri ile bağlantısını sağlamak çok kolay bir işlem değildir. Bu işlemleri yerine getirirken çok farklı zorluklar ortaya çıkabiliyor.

Bilindiği gibi özerk araçların kullanım anında onlara birçok İOT bilgi kaynağı işlemi görmektedir. Saldırı anında ise saldırgan ya trafik merkezini ya da otopark merkezinde ki ağa ulaşarak kötü yazılımı ağa bulaştırmaya çalışır. Ancak CUBE projesi sayesinde ağa bilgiler yüklemeden önce kontrol edilerek kötü yazılımlardan korunmak mümkün olacaktır. Bu da özerk araçların güvenliği için önemli bir özellik olarak belirtmek mümkündür.

Yine AI katmanı araç güvenliğinde önemli bir rol oynamaktadır. AI katmanı hack saldırılarının yamalarını saklayan bir depo olarak söylemek mümkündür. Bu sistemde de CUBE projesi önemli çalışmalar yapmış ve CUBE saldırı tespit sistemi sayesinde özerk araç güvenliği daha iyi bir şekilde sağlanacaktır.

Sonuç olarak CUBE projesi dahilinde başta hack ve virus saldırıları gibi çeşitli saldırılara önlem alınacaktır. Böylelikle blockchain teknoloji ile birleşen CUBE projesi özerk araç güvenliğini kesintisiz bir şekilde sağlayacaktır. Zaten proje dünya çapında ilgi göreceğini söylemek mümkündür.

Ayrıca şunuda belirtmek istiyorum CUBE şeffaklık politikası sayesine hem projenin şimdiki kalitesinde yer almasın da hem de ilerleyen zamanlar da projenin daha da geliştirilmesi de önemli rol oynayacaktır.

CUBE Proje Takımı

CUBE proje takımında alanında uzman birçok kişi mevcutur. Bu kişilerin isimleri ve projede ki görevleri şöyledir:

CUBE Projesi Yol HaritasıCUBE İCO ve Token Bilgileri


Proje şu anda ön satış döneminde ancak bu dönemde satışa sunulan tüm tokenler satılmıştır.

İCO tarihleri ise 12 Şubat ile 15 Mart tarihleri arasındadır.

Token bilgilerine gelecek olursak proje için üretilen token ismi CUBE'dir. Toplam üretilen token miktarı 72.000.000 CUBE olarak biliniyor.

Satışa sunulan toplam CUBE miktarı 43.200.000 CUBE olarak belirlenmiştir. Ön satış döneminde satışa sunulan CUBE miktarı 12.960.000 CUBE'dir ve bu dönemde kişilerin aldığı token miktarının % 50 kısmı bonus olarak verilmiştir.

İCO döneminde ise toplam 25.920.000 CUBE satışa sunulacaktır ve bu dönemde token alacak kişilere % 10 oranında bonus verilecektir. Ayrıca token satış döneminde eğer satılmayan token olursa yakılacaktır. Token almak isteyenler için KYC zorunludur. Sitesinde KYC işlemini yerine getirebilirsiniz.


Evet arkadaşlar sonuç olarak proje oldukça ilgi çekici ve gelişimi mümkündür. Sizde token alarak projede ki yerinizi alabilirsiniz.

CUBE İletişim Bilgileri 


Website: https://cubeint.io/
Bitcointalk ANN: https://bitcointalk.org/index.php?topic=2441477
Whitepaper: https://cubeint.io/Cube-Whitepaper.pdf
Twitter: https://twitter.com/cubeintel
Facebook: https://www.facebook.com/cubeintelligenceltd/
Instgram: https://www.instagram.com/cubeintelligence/ 
Telegram Grubu: https://t.me/joinchat/HEId7g9EFqAGkWqAtD67Hg
Telegram Duyuru Kanalı: https://t.me/cubeint
My Bitcointalk Profile (yns1903): https://bitcointalk.org/index.php?action=profile;u=1381435
My ETH Address: 0x480464712A7ca409480c01c463e5838314275b72