Kripto Para, Coin, Token, Altcoin Nedir?

Kripto paralar popülerliğini her geçen gün artırmaktadır. Öyle ki kripto para dünyasında alış veriş yapan insan sayısı da artığını söylemek mümkündür. Ben bu yazımda kripto para dünyasında bilinmesi gereken temel terimlerden bahsedeceğim.

Kripto Para Nedir?


Öncelikle kripto para nedir ondan bahsedelim. Kripto para, günümüzde alış ya da satış işlemlerinde kullanılan paralara alternatif olarak üretilmiş ve dijital ortamda oluşturulmuş paralar olarak söyleyebiliriz. İlk kripto para herkesinde bildiği ve günümüzde en değerli kripto para olan Bitcoin'dir. Bitcoin, BTC ile temsil edilmektedir.
Kripto paralar ayrıca merkezsiz bir şekilde kullanılıyor. Yani Euro, TL ya da USD gibi para birimleri bir merkeze bağlı iken BTC ya da diğer dijital paralarda böyle bir durum söz konusu değildir.


Coin Nedir?


Coin aslında günümüzde madeni para anlamında kullanılıyor olsa da kripto para piyasasında harcanabilir kripto paralara verilen isimdir. BTC, ETH gibi örnek verilebilir.


Altcoin Nedir?


Altcoin kelimesi "alternative coin" kelimesinin kısaltmasıdır. Altcoinler, BTC dışında üretimi yapılan coinlere verilen isimdir. Genel anlamda ilk altcoin popüler olması sebebiyle Ethereum olarak biliniyor olsa da aslında namecoin ilk altcoin unvanının sahibidir.

Token Nedir?


Birçoğunuz  token kelimesini duymuşsunuzdur. Ancak tokenin ne anlama geldiğini bilenler çok azdır. Token belli bir amaç doğrultusunda Ethereum ya da Waves gibi altyapıları kullanılarak oluşturulan dijital varlıklardır.
Örnek verecek olursak herhangi eğlence merkezinde kullanılan jetonlar, tokenler ile aynı görevi görür. Tokenleri üretilme amacına göre kullanma imkanınız yer alırken yine başka coinlere de çevirebilir hatta USD, TL gibi para birimlerine de çevirerek harcayabilirsiniz.