DAV: Merkezsiz Otomatikleştirilmiş NakliyeKripto projelerine her geçen gün bir yeni daha eklenmektedir. Bu yazımda siz değerli kripto para dünyasının kullanıcılarına önemli ve güzel bir proje olan DAV projesini anlatmaya çalışacağım. Bilindiği gibi hem bitcoini hem de altcoinleri günlük hayatta nasıl kullanılacağı oldukça merak edilen bir konu olarak biliniyor. Bu konuda DAV projesi önemli bir adım atmış ve kripto paraları günlük hayatta kullanımında güzel bir gelişmeyi ortaya koymuştur. Peki DAV nasıl bir projedir? İçeriği nedir? Bu gibi soruların yanıtını yazımda sizlere aktarmak istiyorum.

Dünya üzerinde her geçen gün değişik gelişmeler olmaktadır ve bu gelişmelerden otomatik nakliye sektörü de etkileniyor. Bu gelişmeler teknolojinin ilerlemesi sayesinde olurken nakliye hizmeti alan kişilerin de hayatını bayağı bir kolay hale getirmektedir. Tabi ki bu durumlar insanlar tarafından normal karşılanıyor. Asıl önemli sorumuz otomobil ya da kamyon gibi araçlar sürücüsü olmadan kullanılıyor olsa oldukça ilginç ve şaşırtıcı olmaz mıydı?

Bu düşünce ile projeyi oluşturan DAV ekibi kendi kendini yöneten bir filo, güvenlik ve erişilebilirlik aynı zamanda esneklik sunduğu gözleniyor. Böylelikle hem zamandan tasarruf hem de mekandan tasarruf yapmak mümkün hale gelecektir.  Bilindiği hem ticari anlamda hem de eğlence amaçlı dron kullanımı dünya üzerinde büyük artış sağlamıştır. Bakıldığında birçok ülke dron kullanımı konusunda çeşitli yasalar oluşturmuştur. Bakıldığında dünya üzerinde şu anda bilinen 33 ülke dron kullanımının onaylanması için yasa çıkardığı gözleniyor.

Tabi ki de çok fazla ilgi gören bu sektöre atılım yapan kuruluşların da artış sağladığını söylemek doğru olacaktır. Bu durum sonucunda açık kaynak projeleri hem kalkınma grupları hem de ticari faaliyet gösteren kurum ve şirketler geliştiğini belirtmek mümkündür. Oluşturulan bu açık kaynak projelerinin doğrultusunda bizlerin hem çok yeni özerk araçları hem yeni robot ve insansız hava araçlarını daha fazla sayıda görmek mümkün olacaktır.

Günümüzde çok popüler teknolojilerden biri şüphesiz blockchain teknolojisidir. Bunun sebebi ise merkezinde blockchain teknoloji olan projelerin ve uygulamaların oldukça güvenilir olmasıdır. Tabi ki de zaman zaman bazı kişilerin kendi çıkarları olduğu için bu durumdan rahatsız olduğu gözleniyor.

DAV projesi bu karışık teknoloji içerisinde hem işlem akışını kolay sağlama hem misyonların düzenliliğini hem de modüler bir arayüz sayesinde ödeme yapılması konusunda sizlere yarar sağlamaktadır. Bakıldığında yukarı da anlattığım sistemin gerçekleşmesi DAV proje yönetimi tarafından sizlere garanti edilen bir durumdur. Sistem garanti edilmesi ve ekonomik anlamda önemli gelişmeler olanağı sayesinde DAV projesi ileride daha fazla önemli hale gelecek ve değer kazanacağını öngörüyorum.

DAV projesi kapsamında yeni bir ekosistem de beraberinde gelecek ve oluşturulacaktır. DAV teknolojisi hem özerk araçlar hem servis sağlayıcıları hem de kullanıcılar arasında gerçek düşünce de bir iş birliği yaparak bu ekosistemin gerçeğe dönüştürülmesi üzerine oluşturulmuştur. DAV projesi kapsamında üretimi yapılan dijital varlık sayesinde  toplum işbirliğinde bir özerk alt yapısı oluşturulmasına teşvik edilmesi istenirken aynı zamanda ticari anlamda uygulamak ve kullanışlı bir özerk araç platformu oluşturulması istenmektedir.

Bakıldığında DAV projesi kendi içinde farklı katılımcıları barındırıyor. Üreticiler ya da bir başka deyişle tedarikçiler ve tüketiçiler bu katılım grupları arasında yer alıyor. Tedarikçiler bu sistemde talep ettikleri kişi ya da ürün taşıma hizmetlerinin yanında diğer DAV hizmetleri içinde ücret ödeyecektir. Tedarikçi kısmına gelecek olursa aslında burada da farklı tedarikçi sınıfları mevcuttur. Örnek olarak sigorta sağlayıcısı, altyapı sağlayıcısı ya da hizmet sağlayıcısı ya da yazılım geliştirici gibi sınıflar örnek gösterilebilir.DAV projesinin aslında çok değişik özelliklerin de olduğunu söylemek mümkündür.Aslında bu tür işlemlerin yapılmasının kolaylaştırılması için DAV teknolojisi merkezsiz bir iletişim anahtarı olduğunu görmek mümkündür. Bakıldığında bu iletiler blockchain açık ya da kapalı olduğunda olarak söyleyebiliriz. Genel anlamda DAV projesi böyledir ve hem önemli hem de gelişmesinin yanında değerli olacağı görüşündeyim.

DAV Yol HaritasıDAV TakımıDAV İletişim Bilgileri 

Web sitesi: https://dav.network/