Binance Kullanım Rehberi

Bilindiği gibi kripto para dünyası her geçen dün daha da fazla önem teşkil etmektedir. Bakıldığında ülkemizde ve dünya üzerinde kripto para birimleri alım ve satım işlemlerini yapabilmeniz için çeşitli borsalar oluşturulmuştur. Ben bu yazımda sizlere kripto para borsalarından olan Binance kullanımı hakkında bilgiler sunacağım. Peki neden Binance kullanmak gerekiyor? Binance dünya üzerinde en fazla kullanıcıya sahip kripto para borsaları arasında yer alıyor. Günlük alım ve satım hacimleri de oldukça yüksek sayılarda yer almaktadır. Gelin hep beraber bu borsanın kullanımına bakalım.

Binance’ye Nasıl Kayıt Olunur?


Özellikle kripto para dünyası ile yeni tanışmış kişiler için bu bölüm oldukça önemlidir. Bu alanda uzman kişiler zaten kayıt işlemini rahatça yapabilmektedir. Buraya tıklayarak kayıt sekmesine gidebilirsiniz. Karşınıza çıkan formda ise sizden e-mail, şifre ve referans bilgileri istenmektedir. Bu bilgileri eksiksiz ve doğru bir şekilde doldurduktan sonra bir sonraki bölüme geçiş yapabilirsiniz. Bir sonraki bölümde robot olmadığınızı kanıtladıktan ve üyelik sözleşmesini işaretledikten sonra “Register” butonuna tıklamanız gerekmektedir.
Bu işlemin ardından ise kayıt sırasındaki kullandığınız e-mail adresine doğrulama bağlantısı gelmektedir. Doğrulama bağlantısına tıkladıktan sonra siteye yönlendiriyorsunuz. Daha sonrasında “Login” sekmesine tıklayarak ve bilgileri girerek giriş yapabilirsiniz. Bu sırada sizlere iki faktörlü doğrulama işlemi yapıp yapmayacağınız istenmektedir. Bunu yapmanız kesinlikle önemlidir. Çünkü hesabın güvenliği için çok önemlidir. Bu sırada size verilen 2FA barkodunu kesinlikle bir yere kaydedin aksi taktirde siteye erişiminiz sıkıntıya düşmektedir.

Binance Para Nasıl Yatırılır?Gelelim önemli olan diğer bir bölüm olan para yatırmaya… Para yatırma işlemleri şöyledir:
1.       Öncelikle “Funds” kısmına tıklıyoruz.
2.       Daha sonra “Deposit” kısmına tıklıyoruz.
3.       Bir sonraki adımda ise hangi coin ile yatırım yapmak istiyorsanız onu seçiyorsunuz.
4.       Örneğin Bitcoin ile yatırım yapmak istiyorsanız size vermiş olduğu depozit adresine transfer yapmanız gerekiyor. Bu arada ister adresi kopyalayabilir isterseniz de QR kodu taratarak transfer yapabilirsiniz.
5.       Diğer kripto para yatırma işlemi de aynı örnekte ki gibidir.
6.       Şuna dikkat etmek gerekiyor ki eğer bir coinin deposit karşısında suspend yazıyorsa şu anda yatırım mümkün değildir.


UYARI; Eğer Binance’de yer alan kripto paraların herhangi birine sahip değilseniz Türk borsalarından yararlanarak ETH, BTC ya da LTC gibi coinleri alarak Binance’ye transfer edebilirsiniz.

Binance Para Çekme Nasıl Yapılır?1.       Funds kısmına tıklıyoruz.
2.       Menüden “Withdrawals” kısmına tıklıyoruz.
3.       Çekim yapmak istediğiniz coini buluyoruz.
4.       Daha sonra çekim yapacak olduğunuz adresi yazıyor ve ardından çekim yapmak istediğiniz miktarı giriyorsunuz.
5.       Son adımda “Sumbit” butonuna tıklayarak çekim işlemini tamamlıyoruz. Çekim işlemleri genellikle en geç 1 saat içerisinde yapılmaktadır.

Binance Alış-Satış İşlemleri Nasıl Yapılır?

Gelelim birçok kişinin merak ettiği önemli bir konu olan “Exchange” yani alış-satış kısmına…
Öncelikle Exchange kısmına giriyoruz ve karşımıza Basic ve Advanced isimli iki kısım çıkmaktadır. Advanced kısmına tıklıyoruz. Bir sonraki adımda ise işlem yapmak istediğimiz kuru seçiyoruz. Örnek olarak ETC/BTC kurunu seçtik. Ayrıca daha sonra yine bu kurda işlem yapmak için sağ kısımda yer alan kutucuğa tıklayarak favorilere eklemeniz yeterlidir. Her neyse kurumuzu seçtikten sonra karşımıza alış-satış emirleri, grafik, emir tablosu ve kendimizin portföyü en alt kısımda çıkmaktadır.

Resimde de görüldüğü gibi BUY yazan kısım alım yapma kutucuğudur. Burada alım yapmak için “price” kısmına hangi fiyattan ETC alacağımızı yazıyoruz. Daha sonra ise alt kısımda bize ne kadar ETC alacağımız gösterilmektedir. Buy kısmına tıklayarak ETC alımını tamamlayabilirsiniz.
Sell kısmında ise satış yapılmaktadır. Yine bu kısımda satmak istediğiniz miktarı ve satış fiyatını girebilir ve ardından sell kısmına tıklayarak işlemi tamamlayabilirsiniz.
Trade history kısmından ne kadar alım ya da satım yaptığınızı takip edebilirsiniz.

 

Binance’de Nasıl Daha Az Komisyon Ödenir?


Daha az komiyon ödemek için kendi profilinize girerek Using BNB to pay for fees50% discount” kısmını ON yapmanız gerekmektedir. Tabi ki bu özelikten faydalanabilmek için BNB yani Binance Borsasının kendi kripto parasından bir miktar almanız gerekmektedir.


Sonuç olarak; Genel hatlarıyla Binance kullanımı özelikle yeni kullanmaya başlayanlar için böyledir. Umarım faydalı olmuşumdur. Eğer aklınıza takılan bir yer olursa yorumlarda belirtebilirsiniz.  

Binance'ye Buraya Tıklayarak Üye Olabilirsiniz.